|  |  Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Львівський національний медичний університет

Головна / Про Університет / Кафедри / Фармацевтичний факультет / Кафедра клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації

Кафедра клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації

Електронна адреса Друкувати PDF

Адреса
79010, м. Львів, вул. Пекарська, 69
тел.: +380(32) 2587410

тел./факс: +380(32) 2944748
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Кафедра розташована за адресою: 79059 м. Львів, вул. Миколайчука, 11

Завідувач кафедри – Зіменковський Андрій Борисович, доктор медичних наук професор, Заслужений діяч науки і техніки України, дійсний член Української Академії Наук та Академії Наук Вищої Освіти України, член Центрального формулярного комітету МОЗ України, координаційної науково-методичної ради МОЗ України з післядипломної освіти, Європейського товариства клінічних фармацевтів (ESCP), експерт ДП «Державний експертний центр» МОЗ України, керівник Центру фармацевтичної опіки та інновацій в охороні здоров’я ЛНМУ ім. Данила Галицького, автор і координатор від України проекту «Здоров’я є пріоритетом. Партнерство медичних університетів Польщі та України на користь підвищення якості медичної опіки польсько-українського прикордоння», член робочої групи з розробки Національної політики України щодо лікарських засобів, за участю місії ВООЗ та під патронатом МОЗ України, в якості модератора підгрупи «Розвиток кадрових ресурсів».

Стажування за кордоном: загальна хірургія (1990, США), медичне страхування (2006, Бельгія), менеджмент в охороні здоров’я (2012, Великобританія, Лондон), visiting-professor Медичного університету в м. Люблін (2012-2014,Польща).

Штат кафедри

к.фарм.н., доц. Лопатинська Оксана Іванівна (завуч), к.фарм.н., доц. Ривак Тетяна Богданівна (відповідальна за наукову роботу), к.фарм.н., ас. Заяць Марта Мирославівна (відповідальна за навчально-методичну роботу з лікарями та провізорами та за роботу студентського наукового гуртка), к.мед.н., доц. Федущак Андрій Львович (відповідальний за лікувальну роботу), к.фарм.н., доц. Макух Христина Ігорівна (відповідальна за виховну роботу), к.фарм.н., ас. Городнича Оксана Юріївна(відповідальна за практику),магістр держ.упр., ас. Коваль Андрій Ярославович (відповідальний за веб-сторінку кафедри), к.фарм.н., доц. Янишин Уляна Ярославівна, к.фарм.н., ас. Настюха Юлія Сергіївна, к.фарм.н., ас. Борецька Ольга Богданівна, ас. Чайківський Ростислав Альбертович, ас. Костяна Катерина Василівна, магістр держ.упр., ас. Сагач Юрій Анатолійович, к.н.з держ.упр., доц. Фуртак Іван Іванович, к.мед.н., ас. Федоришин Тарас Михайлович, ас. Єремеєва Тетяна Вікторівна, ас. Непийвода Оксана Михайлівна, ас. Роговик Наталія Володимирівна, ст. лаб. Бандура Володимир Дмитрович

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

 1. Кафедра клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації фармацевтичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького МОЗ України заснована 1 лютого 2004 року.
 2. Кафедра єдина клінічна на фармацевтичному факультеті, яка здійснює до- та післядипломну підготовку спеціалістів – клінічних провізорів та провізорів, а також післядипломну підготовка на передатестаційних циклах та циклах тематичного удосконалення.
 3. Згідно наказу МОЗ України №532 від 23.08.2011 р. кафедрі клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації надано статус опорної в плані підготовки клінічних провізорів з навчальних дисциплін «Основи клінічних знань», «Фармакотерапія» та «Основи медичної стандартизації», підготовки провізорів з навчальної дисципліни «Фармакотерапія з основами фармакокінетики», інтернатури клінічних провізорів, що дозволило поглибити співпрацю з вищими навчальними медичними (фармацевтичним) закладами, які здійснюють підготовку клінічних провізорів та провізорів в Україні  на до- та післядипломному рівні щодо питань її оптимізації та уніфікації.
 4. На додипломному рівні здійснює викладання 17 базових професійно-орієнтованих навчальних дисциплін та 7 практик для студентів спеціальностей «Клінічна фармація», «Фармація» (денна, заочна форми навчання), «Лікувальна справа», «Педіатрія», «Медико-профілактична справа» та «Стоматологія». Викладання здійснюється трьома мовами: українською, російською та англійською.
 5. Для спеціальності 7.12020102 «Клінічна фармація» на кафедрі викладаються дисципліни: основи медичної стандартизації; основи організації охорони здоров’я та медичне страхування; основи клінічної медицини; інформаційні технології у фармації (з ініціативи кафедри введені у навчальний план підготовки клінічних провізорів вперше в Україні); фармакотерапія; клінічна фармакологія; фармакоекономіка; фармацевтична опіка; клінічне вивчення лікарських засобів; елективні курси: використання лікарських засобів у клінічній практиці; фармацевтичні аспекти алкоголізму, наркоманії та токсикоманії, раціональне використання лікарських засобів та основи вікової фармакотерапії.
 6. Для спеціальності 7.12020101 «Фармація» на кафедрі викладаються дисципліни: історія медицини та фармації; фармакотерапія з основами фармакокінетики; клінічна фармація; фармакоекономіка; інформаційні технології у фармації (з ініціативи кафедри введена у навчальний план підготовки провізорів вперше в Україні); спеціалізація: використання лікарських засобів у клінічній практиці.
 7. Упродовж навчання студенти проходять низку навчальних та виробничих практик на клінічних базах кафедри та в аптечних закладах із навчальних дисциплін: клінічна фармакологія; фармакоекономіка; фармацевтична опіка (спеціальність 7.12020102 «Клінічна фармація»); клінічна фармація та практика зі спеціалізації (спеціальність 7.12020101 «Фармація»).
 8. З 2007 р. кафедра здійснює післядипломну підготовку фахівців. Зокрема, кафедра відповідальна за первинну спеціалізацію (інтернатуру) та підвищення кваліфікації зі спеціальності «Клінічна фармація».
 9. У 2007 р. розпочато викладання суміжної дисципліни «Клінічна фармація» для провізорів-інтернів, провізорів-слухачів та лікарів-інтернів спеціальності «Педіатрія», а з 2011 р. – суміжної дисципліни «Основи медичної стандартизації» для лікарів–інтернів усіх спеціальностей.
 10. З 2009 р. на кафедрі проводяться цикли тематичного удосконалення: «Управління якістю в охороні здоров’я та медична стандартизація» (для лікарів усіх спеціальностей); «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в терапії» (для лікарів терапевтичного профілю та сімейних лікарів); «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в педіатрії» (для лікарів педіатричного профілю та сімейних лікарів), «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в хірургії та онкології» (для лікарів хірургічного профілю та онкологів), «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в акушерстві та гінекології» (для лікарів акушер-гінекологів), «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в стоматології» (для лікарів стоматологів) та «Раціональна фармакотерапія та фармацевтична опіка в аптечних закладах» (для провізорських спеціальностей).
 11. Для забезпечення високого рівня підготовки майбутніх фахівців на кафедрі використовуються сучасні інтерактивні методи викладання навчальних дисциплін: усі лекції читаються у форматі мультимедійних презентацій, під час занять здійснюється on-line доступ до інтернет-ресурсів, система поточного та підсумкового контролю знань студентів повністю автоматизована та проводиться на основі відкритого комп’ютерного тестування, функціонує спеціально обладнаний комп’ютерний клас. Студенти мають можливість користування бібліотекою періодичних видань, підручників та посібників, а також їх електронною базою. Окрім того, для опанування практичними навичками студенти та інтерни беруть участь у клінічних обходах, мають можливість комунікації з лікарями, пацієнтами та середнім медичним персоналом. 

Навчальні програми

спеціальність «Фармація»

спеціальність «Клінічна фармація»

спеціальності «Лікувальна справа», «Педіатрія», «Медико-профілактична справа», «Стоматологія»

Календарно-тематичні плани

спеціальність «Фармація»

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

спеціальність «Клінічна фармація»

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

спеціальність «Лікувальна справа»

1 курс

спеціальність «Педіатрія»

1 курс

спеціальність «Медико-профілактична справа»

1 курс

спеціальність «Стоматологія»

1 курс

Методичне забезпечення кафедри для заочного навчання (спеціальність «Фармація»)

Матеріали до Державної атестації студентів

спеціальності «Клінічна фармація» 

спеціальності «Фармація»

спеціальності «Фармація» англомовного відділення 

ПІСЛЯДИПЛОМНА ОСВІТА 

Первинна спеціалізація (інтернатура) 

Стажування 

Передатестаційні цикли 

Цикли тематичного удосконалення 

НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ

Напрямки наукових досліджень

Наукова робота кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації базується на виконанні затвердженої державної науково-дослідної теми «Система покращення якості надання медичної допомоги населенню України за фахової діяльності клінічного провізора» (2015-2019 рр.).

Основні напрямки наукових досліджень включають:

 • пошук історичних аспектів розвитку фармації, клінічної фармації, фармакології; медична та фармацевтична термінологія; історія інформації про ліки;
 • запровадження системи моніторингу побічних реакцій лікарських засобів у стаціонарах закладів охорони здоров’я із залученням клінічного провізора (відповідно до наказу МОЗ України № 531 від 24.07.2009);
 • опрацювання моделі діяльності клінічного провізора в стаціонарах багатопрофільних закладів охорони здоров’я, на різних рівнях та етапах надання медичної (фармацевтичної) допомоги;
 • розробка концептуальної моделі раціональної фармакотерапії та шляхів її реалізації на сучасному етапі реформування охорони здоров’я України;
 • опрацювання моделі діяльності клінічного провізора у раціональній фітотерапії;
 • розробка шляхів раціоналізації фармакотерапії та покращення медикаментозного забезпечення, зокрема, при метаболічному синдромі;
 • опрацювання та впровадження в діяльність клінічного провізора в закладах охорони здоров’я методики оцінки фармакотерапії за листками лікарських призначень при поширених та соціально-значущих захворюваннях;
 • опрацювання шляхів реалізації поліпшення якості надання медичної (фармацевтичної) допомоги за участі клінічного провізора та організаційно-методичного і навчально-дидактичного забезпечення діяльності клініко-фармацевтичної служби в Україні;
 • вивчення якості надання акушерсько-гінекологічної допомоги населенню України в частині фармакотерапії та моделі діяльності клінічного провізора у цьому ракурсі;
 • вивчення раціональності та безпеки застосування лікарських засобів у жінок репродуктивного віку, зокрема, в період вагітності та годування грудьми;
 • опрацювання стандартів якості критеріїв оцінки різновекторної фармацевтичної опіки та удосконалення її методології на різних рівнях надання медичної (фармацевтичної) допомоги;
 • опрацювання моделі фармацевтичної опіки в раціональній нутріціології та спеціальної фармацевтичної опіки для специфічних категорій хворих із певними вадами;
 • раціоналізація використання лікарських засобів у клінічній практиці на основі DDD, ABC, VEN аналізу та фармакоекономічних досліджень;
 • розробка та впровадження принципів страхової фармації в Україні та опрацювання моделі діяльності клінічного провізора в якості експерта страхової медичної організації;
 • наукове обґрунтування можливості запровадження системи якості ISO в діяльність підрозділів вищих медичних навчальних закладів, фармацевтичних підприємств та проведення оцінки діяльності із залученням клінічного провізора; 

У 2008 р. кафедрою ініційовано видання однойменного наукового журналу (внесений до переліку фахових видань ВАК України, в яких можуть публікуватись результати дисертаційних робіт за спеціальностями «Медичні науки» та «Фармацевтичні науки», Постанова Президії ВАК України №1-05/3 від 14.04.2010 р., Бюлетень ВАК №5, 2010) «Клінічна фармація, фармакотерапія та медична стандартизація» – унікального наукового видання, яке покликане об’єднати та гармонізувати зусилля фахівців різноманітних медичних напрямків, клініцистів, клінічних провізорів, провізорів, організаторів охорони здоров’я та репрезентувати дослідження у галузі фармації та суміжних медичних дисциплін. Журнал є першим періодичним виданням у 155-тирічній історії фармацевтичного факультету ЛНМУ.

Кафедра бере участь у Польсько-Білорусько-Українській програмі транскордонного співробітництва 2007-2013 роки. Проект «Здоров’я є пріоритетом. Партнерство медичних університетів Польщі та України на користь підвищення якості медичної опіки польсько-українського прикордоння». Партнери: Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького (Україна) та Люблінський медичний університет (Польща). (http://www.zdrowiepriorytetem.url.ph) 

ЛІКУВАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ

Клінічна робота кафедри має певні особливості, які притаманні її унікальному профілю, а саме: надання лікарям, середньому медичному персоналу, провізорам, пацієнтам та їх рідним і близьким, відвідувачам аптечних закладів фахової незаангажованої об’єктивної інформації про лікарські засоби та їх застосування; експертиза якості фармакотерапії (ретроспективна, проспективна) за листками лікарських призначень (стаціонар) та рецептами (поліклініка, аптека), що є відображенням, зокрема, основ фахової діяльності клінічного провізора:

 • фармацевтична опіка (індивідуальна та колективна);
 • висновки клініко-фармацевтичної експертизи (письмові);
 • опрацювання клініко-фармацевтичних повідомлень (друковане видання, електронна розсилка через e-mail, стендова інформація);
 • методична консультативна допомога в опрацюванні локальних клінічних протоколів (маршрутів пацієнтів), локальних формулярів лікарських засобів закладів охорони здоров’я 

Консультативна робота, поряд із традиційним змістом, має свої особливості, які визначаються профілем кафедри, а саме, впровадження раціональної  (доказової) фармакотерапії, фармацевтичної опіки та медичної стандартизації в практику закладів охорони здоров’я.

Основна клінічна робота кафедри проводиться у відділеннях багатопрофільної міської комунальної клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, медичного стоматологічного центру ЛНМУ імені Данила Галицького, а також клінічних відділень, Львівської обласної клінічної лікарні, міських клінічних лікарень №5, №8. Вагомими складовими клінічної роботи є: проведення тематичного клініко-фармацевтичного аудиту у відділеннях хірургічного профілю; пошук та усунення ліко-пов’язаних проблем (DRP), відпрацювання підходів до раціональної (доказової) фармакотерапії; системні дослідження фармактотерапевтичного супроводу раннього післяопераційного періоду, фармакотерапії при шлунково-кишкових кровотечах, гнійно-септичних та нейрохірургічних захворюваннях; експертиза обґрунтованості раціонального вибору фармакотерапії із застосуванням нестероїдних протизапальних лікарських засобів, виявлення ліко-пов’язаних проблем (DRP) у лікуванні хворих кардіологічного, пульмонологічного, неврологічного, гінекологічного профілю; моніторинг раціонального використання лікарських засобів з метою попередження ускладнень та поліпрагмазії, зниження частоти побічних реакцій внаслідок можливої взаємодії чи небажаної дії ліків, раціонального використання ресурсів лікарень. 

ГРОМАДСЬКА ТА ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ

Викладачі кафедри є кураторами усіх груп І-V курсів фармацевтичного факультету, що навчаються за спеціальністю "Клінічна фармація". Робота з групами проводиться викладачами згідно затвердженого плану, котрий передбачає участь у заходах кафедрального, факультетського та університетського рівнів.

На кафедрі із 2011 р. створено музейний куток «Історична модель Галицької аптеки». Експонати охоплюють різні періоди розвитку інформації про ліки, історію ЛНМУ імені Данила Галицького і стосуються медичної та фармацевтичної практики, науки, освіти, лікознавства. Створено і виставлено для ознайомлення тематичні стенди з історії медицини та фармації: «Українські лікарі та фітофармація» (Юрій Липа, Василь Кархут), «Вітчизняні політичні діячі в історії медицини» (Симон Петлюра, Іван Липа, історик медицини – професор-хірург Сергій Верхратський) «Канонічні постаті в історії вітчизняної медицини» (від св. Пантелеймона, Косми й Даміана – до святителів Амфілохія та Луки – хірурга В.Войно-Яенецького) (стенд створено за участю студентки за спеціальністю «Клінічна фармація» О.Микитчин), стенд «Шлях до національної фармакопеї» (показано внесок українців Максимовича-Амбодика, Карпинського, Леонтовича, Орлая, Чичібабіна у створенні російських та радянських фармакопей); До 150-річчя з дня смерті Т.Шевченка оформлено стенд «Т.Шевченко: історія хвороби в автопортретах». Експонується також стенд з історії фармацевтичного факультету ЛНМУ та кафедри клінічної фармації, фармакотерапії та медичної стандартизації. Окремі стенди інформують  про Український Червоний Хрест і фармацію в роки ІІ-ої Світової війни, про внесок докторів медицини угорського походження у становлення фармації на землях України та Російської держави, про медиків – лауреатів Нобелівської премії, Створено і використовується у виховній роботі мультимедійна презентація «Антична медицина», а також тематичні експозиції «Матеріальні пам’ятки давньої медичної культури», «Модель аптеки ХІХ – середини ХХ ст.», «Засоби доставки ліків», «Давня фармацевтична та медична бібліографія».

 

-->